۰۳/۰۷/۱۳۹۶

مدل کسب و کار

این درس از سری درس های MBA متمم هست که چند روزی شروع کردم به خوندش.

سعی می کنم برداشت ذهنی ام رو پس از مطالعه درس ها اینجا بنویسم.

اما اول از همه علت اینکه به این درس رو آوردم رو بنویسم:

خب اینکه هر کسی در این عالم یک سری ایده در ذهن داره، کاملا بدیهیِ. عده ای تصمیم می گیرن اون رو عملی کنن عده ای هم تصمیم می گیرن پنهان کنن و بعدها به تنهایی اجرا کنند و سود بگیرن. فارغ از این دو دسته، هر شخصی (فرقی نمی کند جزو کدام دسته باشد) به منظور اجرایی کردن ایده اش، نیاز دارد که کمی علم و آگاهی داشته باشد تا به هنگام عملی کردن تفکرات اش به مشکلات مبتدیانه برنخورد.

از این رو تصمیم گرفتم به واسطه ایده هایی که در ذهن دارم (به مانند خیلی های دیگه، که البته قصد دارم به محض اینکه به مرحله قابل بیانی رسید در بخش اصلی وبلاگ پبراموت آن بنویسم) این سری درس رو بخونم و بعد به سراغ سایر دروس برم.

پس از این تصمیم، سری در اینترنت زدم و اطلاعات جالبی دستگیرم شد. از جمله اینکه یکی از معروف ترین مدل های کسب و کار، مدل کسب و کارِ Canvas هست که اگر شما هم سرج کنید به احتمال زیاد جزو اولین گزینه ها خواهد بود.

حالا قصد دارم چند روزی با مجموعه درس های متمم پیش برم تا به یه آگاهی نسبی دست پیدا کنم.

لینک اول

پس تاز مطالعه یکی دو درس اول متوجه شدم که لازم هست اول از همه درس ارزش آفرینی متمم مطالعه شود و بعد به سراغ این درس بیایم .

بنابراین تصمیم می گیرم از حالا به بعد به سراغ درس ارزش آفرینی برم و از اون در اینجا بنویسم و بعد به سراغ مدل کسب و کار میام.