معلم واقعی

قول داده بودم شنبه هر هفته وبلاگ یکی از دوستانم را به شما معرفی کنم به همراه نوشته ای از خودم راجع به آن شخص ، آن محیط ، آن نوشته و … . یک هفته گذشت  و مرتب علاوه بر وبگردی های روزمره ام ، به وبسایتش سر زدم و سر زدم

در طول هفته حدود ۵ پست داخل وبسایتش قرار داد و مدام چک می کردم تا مورد تازه ای را از دست ندهم . تمام این ۵ مورد را مطالعه و بررسی کردم . با نگاهی تقریبا واکاوانه . نگاهی آغشته به جستجوی افکار در نوشته ها . نمی دانم چه برداشت کردم . گیج و ویج شدم . او کیست که گاهی غصب آلود می نویسد و گاهی عاشقانه . عاشق کسی ست که ندارتش . گاهی می نویسد برای کسی که هرگز نه حضور دارد و نه به وجود خواهد آمد . گاهی هم می نویسد برای کسانی که برایش دیوانه وار می نویسند . نمی دانم این چه سبکی ست که از هرجا می نویسد و همیشه هم تازگی و طراوتش را دارد . عشق و شور و طنزدر نوشته هایش دیده می شود . گاهی هم موضع می گیرد تا نگویند موضع نمی گیرد و با مسیر جریان یافته از بی خردی ترکیب نشود و حداقل در حلقه دوستان و عاشق پیشگانش به مانند من متمایز دیده شود .

حال اگر بخواهم بیش از این بنویسم در واقع یک بی راهه مطلق است و بس .کسی که در طول روز ساعتهای طولانی به مطالعه کتاب های روز دنیا مشغول است هیچ جوره با متر و معیار ما انسانها قابل سنجش نیست و نخواهد بود . من او را از صمیم قلب دوست دارم . اعتراف می کنم برای من همیشه معلم خواهد ماند ( معلمی را پیشه خودش می داند ) . همیشه . گاهی به دورانی فکر می کنم که شاید زمانی برسد و در میان ما نباشد ، آنگاه اولین موردی که به ذهن من می رسد این است که او قطعا در بی رحم ترین شکل ممکن از یادها خواهد رفت یا به عبارت بهتر از یادها باید برود . شاید به خاطر علم فراوانش که چون اینجا ایران است جایگاهی ندارد و یا شاید به خاطر موضع صریحش که گهگاهی آن را به اطلاع عموم می رساند . و یا شاید به خاطر خیلی از دلایلی که فراتر از دانش من است .

محمد رضا شعبانعلی دوست داشتنی با صراحت بیان منحصر به فردش خوب بلد است که دلی را به موقع بشکند و سریعا زمانی که لازم است به دست بیاورد . این مورد را به راحتی می توان سر کلاس هایی که تا همین چند سال پیش برگزار می کرد ، دید . دید و لذت برد و آموخت .

به تازگی سری کلاس های مذاکره اش در دانشگاه صنعتی شریف ، شروع شده و به همت سایت مکتب خونه در اختیار عموم قرار می گیرد . و من اولین جلسه اش را امروز دیدم و حظ کردم . از حضورش . از کلاامش . از ایده اش . از اینکه هست و تا سالها بعد از ، مثل او را نخواهیم دید .

حتما می دانید که محمدرضا شعیانعلی سایتی دارد تحت عنوان متمم ( محل توسعه مهارتهای من ) که محل آموزش و تدریس اوست و خیلی ها به مثابه من دانشجو این مکتب هستند. برای اکثر افرادی که در این مکان غیر فیزیکی در حال تحصیل هستند ، دنیا معنای دیگری پیدا کرده . ماها هر روز با اتفاقاتی آشنا می شویم ک پیش از این در جایی نمی شد آن موارد را پیدا کرد  . گاهی بعضی از متن ها در این وبسایت حاصل ساعتها مطالعه و بررسی است و این موجب می شود که بودن در آنجا را غنیمت بشماریم و از بودن در جمع متممی ها لذت ببریم .

خیلی حرفها دارم که دوست دارم بنویسم ، اما احساس من اینکه خیلی از مواردی که نوشتم و ننوشتم جای شک و شبهه دارد که تا زمان بر طرف نشدنشان نباید می نوشتم و بنویسم . اما به هر حال این پستی بود که باید منتظر می شد. ( این حساسیت در نوشتار و گفتار نیز یکی از میوه های باغ متمم است که در ذهن من و امثال من نهادینه شده است ) .

معلم دوست داشتنی که من تو رو رفیق خودم می دونم ؛ محمدرضا جان ، استاد مسلم مذاکره ، بودنت را با افتخار ارج می نهیم و از خداوند منان برایت سلامتی و شادابی آرزو می کنم . به راستی که وجود امثال تو یعنی حال خوب برای جامعه علمی کشورمان .

پ.ن : عکس یرداش شده از وبسایت محمد رضا شعبانعلی

2 thoughts on “معلم واقعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *